s6

17. novembra  se svake godine proslavlja Međunarodni dan srednjoškolaca. Ovaj dan se obilježava u znak sjećanja na studentske proteste koji su održani u Pragu 17.11.1939. godine. Jan Opletal, student, je ubijen u tim demonstracijama i njegova sahrana na koju je došlo više hiljada studenata je pretvorena na kraju u antifašističku demonstraciju. Nacisti su nakon te demonstracije preuzeli drastične mjere. Svi češki fakulteti i visokoškolske ustanove su zatvorene, više od 1200 studenata je odvedeno u koncetracione logore, a 17. novembra je ubijeno devet studenata i profesora.

Vijeće učenika je i ove godine obilježilo Međunarodni dan srednjoškolaca. Između pojedinih odjeljenja su odigrane odbojkaške utakmice, a organizovane su i različite zanimljive igre u kojima je učestvovala većina učenika iz naše škole. Učenici su imali priliku da napišu poruke prikladnog sadržaja ili se potpišu na za to postavljenim panoima.

Uz muziku, mnogo zabave i smijeha učenici su proslavili svoj dan.

Bili su oslobođeni ispitivanja u bilo kom obliku.

Zahvaljujemo se svim profesorima, pedagogici  i učenicima  koji su pomogli u organizovanju i provođenju navedenih aktivnosti.

SVIM NAŠIM SREDNJOŠKOLCIMA ČESTITAMO NJIHOV DAN!

Vijeće učenika

ss4