Javna ustanova Srednja mašinsko-saobraćanja škola Mostar ima biblioteku sa fondom nešto većim od 5000 knjiga.

Fond je jedinstven, iako u svom sastavu ima dva segmenta: učenički i nastavnički. Učenički segment sadrži knjige za lektiru (obavezni fond), priručnike,enciklopedije, rječnike,udžbenike, dok nastavnički fond obuhvata pedagošku lektiru, metodičke priručnike predmeta koji se predaju u školi,s tručnu literaturu, stručne publikacije, časopise itd...

Najveći broj knjiga u biblioteci čini školska lektira. Što se tiče naslova može se reći da u potpunosti odgovaranju postojećim školskim programima, mada je broj primjerka daleko od zadovoljavajućeg. Zbog toga u ovoj školskoj godini planiramo nabavku određenog broja jedinica.

Učenici su najveći korisnici biblioteke. U školskoj 2010/2011 godini u saradnji  bibliotekara i nastavnika bosanskog, a preko Stručnog aktiva planira se nabavka učeničke i nastavne lektire. U saradnji sa ostalim nastavnicima općeobrazovne, stručno-teorijske i praktične nastave planira se nabavka bibliotečke građe (stručna knjiga,časopisi i sl.).

Posredstvom biblioteke vrši se i distribucija udžbenika sa kojima trenutno raspolažemo.To su udžbenici za opšteobrazovne  predmete (matematika, fizika, demokratija i ljudska prava).

Poslovi koji se planiraju u biblioteci u školskoj 2009/2010.godini:

• Opremiti biblioteku potrebnim namještajem
  • Uređivati bibliotečku građu
  • Učlaniti učenike u biblioteku
  • Povesiti akcije mjeseca knjige
  • Izdavati učeniceim lektire udžbenike i ostalu bibliotečku građu
  • Izdavati knjige nastavnicima
  • Uspostaviti tijesnu vezu sa nastavnicima bosanskog,hrvatskog,srpskog jezika i književnosti
  • Sarađivati sa svim nastavnicima
  • Planirati sa svim nastavnicima
  • Planirati nabavku lektira, stručnih knjiga, periodičnih publikacija i sl.
  • Prisustvovati sjednicama Stručnih organa škole, naručito Nastavničkom vijeću i Stručnim aktivima
  • U saradnji sa nastavnicim bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika i književnosti organizovati susrete učenika sa književnicima (knjževne večeri, promocije knjiga, izložbe)
  • Sarađivati sa ostalim bibliotekama u gradu (školske biblioteke, Gradske i Univerziteta biblioteka)
  • Organizovati posjete sajmovima knjiga na raznima nivoima

Krajem školske godine učenici obavezno vraćaju knjige (lektire i udžbenike), kako bi se preko  školskog raspusta sravnao  književni fond biblioteke.

U biblioteci radi: Pelko Elmedina, viši knjižničar

Učenici mogu posjetiti biblioteku svakim radnim danom od početka do kraja nastave!

Očekujemo Vas.