JSN ImageShow

Dobrodošli u JU Srednju mašinsko-saobraćajnu školu!

JU Srednja mašinsko – saobraćajna škola  obrazuje kadrove mašinske i saobraćajne struke.
U okviru struke učenici i polaznici  obrazuju se za specifična zanimanja  III, IV i V stepena obrazovanja.
Nastavni planovi i programi usklađeni su sa potrebama tržišta.

Haruki-Murakami-014Nobelova nagrada za književnost dodjeljuje se od 1901.godine. Nobelova nagrada dodjeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje svijeta koji je napisao "najizvrsnije djelo s idealističkim stremljenjima". Riječ djelo ne označava nužno jedno djelo, može značiti i životni opus autora. Nagradu nije dodjeljenja 1914,1918,1935,1940-43.godine. Glavni favoriti za ovu godinu bili su japanski književnik Haruki Murakami i bjeloruska spisateljica Svetlana Aleksievič.

Haruki Murakami rođen je u Kyotu, ali je veći dio svog odrastanja proveo u Kobeu. Njegov je otac bio budistički svećenik, a majka kćer veletrgovca iz Osakee. Oboje su predavali japansku

književnost. Unatoč toj činjenici, Murakamija više interesira američka književnost, što ga i izdvaja iz glavne struje japanske književnosti. Tema mnogih njegovih romana, kao i sami naslovi povezani su s muzikom, uključujući Dance, Dance, Dance (od R&B grupe The Dells), Norveška šuma (Norwegian Wood, po pjesmi Beatlesaa) i Južno od granice, zapadno od Sunca (South of the Border, West of the Sun, prvi dio naslov je pjesme Nata Kinga Coleaa).

Murakami je započeo s pisanjem relativno kasno u svojoj dvadeset i devetoj godini. Kako je sam rekao, gledajući bejzbol utakmicu odjednom je osjetio neobjašnjivu inspiraciju za pisanjem svog prvog romana (Hear the Wind Sing, 19799.). Nekoliko narednih mjeseci pisao je samo nekoliko sati nakon završenog radnog dana u baru, tako da je uspijevao pisati samo kratka poglavlja. Nakon što ga je završio, roman je poslao na jedini natječaj koji je htio prihvatiti rad takve dužine i osvojio je nagradu. Svjetski poznat Murakami postaje objavljivanjem Norveške šume (Norwegian Wood), nostalgične priče o gubitku i seksualnosti. Milijun kopija prodano je u Japanu. Među mladim Japancima Murakami je postao superzvijezda. Knjiga je štampana u dva dijela, koja su prodavana zajedno. Jedna je imala zeleni, a druga crveni omot. Najzagriženiji obožavatelji izražavali su svoju naklonost jednom od dijelova noseći odjeću zelene, odnosno crvene boje. U intervjuu za Paris Review Murakami opisuje način svog rada: Kada pišem roman ustajem se u četiri ujutro i radim pet ili šest sati. Poslije podne trčim deset kilometara ili plivam hiljadu i petsto metara (ili radim oboje) onda malo čitam i slušam muziku. Idem u krevet u devet uvečer. Držim se te rutine svaki dan bez varijacija. Samo ponavljanje postane važna stvar; vrsta hipnoze. Hipnotišem sam sebe da dosegnem dublje stanje uma. Ali održavati takvo ponavljanje dugo – šest mjeseci ili duže – traži mnogo psihičke i fizičke snage. U tom smislu pisanje romana je kao trening preživljavanja. Fizička snaga je potrebna koliko i umjetnička senzitivnost.

Hear the wind sing

O savremenoj književnosti Murakami kaže: Ja sam pisac savremene književnosti, što je sasvim drugačije. U vrijeme kada je Kafka pisao imali ste samo muziku, knjige i teatar; sada imamo Internet, filmove, iznajmljivanje videa i mnogo drugog. Sada imamo puno konkurencije. Glavni problem je vrijeme: u devetnaestom stoljeću su ljudi – ovdje govorim o višoj klasi koja je bila besposlena – imali mnogo slobodnog vremena, pa su čitali velike knjige. Išli su u operu i sjedili tamo po tri ili četiri sata. Ali sada su svi prezaposleni, nema više besposlene klase. Dobro je čitati Moby Dicka ili Dostojevskog, ali danas su ljudi previše zaposleni za to. Tako da se i fikcija drastično promijenila – moramo ljude hvatati za vrat i uvlačiti ih unutra. Savremeni pisci fikcije koriste tehnike iz drugih oblasti – jazz, video igre, sve po redu. Mislim da su video igre trenutno bliže fikciji nego bilo šta drugo.

Murakami je već dugi niz godina jedan od favorita za dobijanje ove prestižne nagrade, moralo bi se desiti pravo malo čudo da se to i ne desi u skoroj budućnosti.

U drugom dijelu predstavljamo ovogodišnju dobitnicu Svetlanu Aleksievič

(Izvori: Wikipedija i Paris Review)

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com