Njemacka1 6

„ PEDAGOGIJA U STRUČNOM OBRAZOVANJU ZA NASTAVNIKE STRUČNIH ŠKOLA

(METALOPRERAĐIVAČKA ZANIMANJA)“

Profesori  naše škole, Idrizović Rusmin, Pašić Mirela i Džeko Elvedin, su učestvovali u obuci Stručna pedagogija za nastavno osoblje u stručnim školama u okviru projekta

Stručno obrazovanje u Bosni i Hercegovini. Obuka je izvedena u Njemačkoj u periodu od 16.06.2018. do 30.06.2018. god.

Nabrojani profesori  su imali priliku upoznati osnovnu strukturu njemačkog stručnog obrazovanja.

Centar obuke bio je smješten u Magdeburgu, a domaćin je bila institucija WMU GmbH.  Profesori su posjetili  stručnu školu Otto van Guericke u kojoj se i vrši obrazovanje za metaloprerađivačka zanimanja. Upoznali su se sa teoretskim i praktičnim obrazovanjem metaloprerađivačkih zanimanja.

U Braunschweig-u  je upriličena posjeta stručnoj školi Heinrich – Bussing – Schule gdje su profesori naše škole, zajedno sa ostalim učesnicima seminara, se informisali o zadacima nastavnika u stručnim školama, medijima za rad te kriterijima za ocjenjivanje kvaliteta nastave.

U drugom dijelu obuke posjetili  su UBA zajednički centar za dualno obrazovanje u Schonebecku ( Teutloff) gdje su se upoznali sa međusobnom vezom između obrazovanja u školi i preduzeću. U ovom centru su imali priliku se upoznati sa CNC tehnologijom i analizirati obrazovne planove za zanimanje metalostrugar i konstrukcijski mehaničar.

Učesnici seminara su upoznati sa planiranjem i organizacijom praktične nastave u stručnom obrazovanju.

Dvosedmični seminar je ocjenjen kao vrlo kvalitetan i poučan.

Njemacka1 1

Njemacka1 2