Dobrodošli u JU Srednju mašinsko-saobraćajnu školu!

JU Srednja mašinsko – saobraćajna škola  obrazuje kadrove mašinske i saobraćajne struke.
U okviru struke učenici i polaznici  obrazuju se za specifična zanimanja  III, IV i V stepena obrazovanja.
Nastavni planovi i programi usklađeni su sa potrebama tržišta.

1000 1479390990godinjica 4korpus armijabih fena mostar 17112016 3

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježjima, odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima te drugim prigodnim sadržajima u Mostaru, Jablanici i Konjicu obilježena je 20. godišnjica formiranja Četvrtog korpusa Armije RBiH.

Obilježavanju godišnjice Četvrtog korpusa Armije RBiH u Mostaru prisustvovali su učenici JU Srednje mašinsko-saobraćajne škole zajedno s profesorima Hujdur Alijom, Hodžić Semirom, Kuko Mirsadom i Idrizović Rusminom. Učenici završnih razreda naše škole odali su počast herojima Četvrtog korpusa ARBiH te prisustvovati otvaranju izložbe eksponata i ratnih fotografija u Narodnom pozorištu u Mostaru, kao i akademiji u povodu dana Četvrtog korpusa ARBIH.

Pripadnici Četvrtog korpusa zaslužni su za odbranu južnog dijela Bosne i Hercegovine, u čemu su se nesebično žrtvovali heroji Midhat Hujdur Hujka, Musa Tinjak, Enver Zebić, Idriz Balić, Zijo Božić, Miralem Jugo, Seid Padalović, Osman Habibija i drugi.
 
Prepoznatljivi su bili i njegovi komandanti Arif Pašalić, Sulejman Budaković, Ramiz Dreković i Mustafa Polutak, komandanti brigada Esad Humo, Esad Šejtanić, Enes Kovačević, Hasan Hakalović, Nezim Halilović.
 
Četvrti korpus na kraju 1995. godine, osim pratećih jedinica, imao je jedanaest brigada koje su činili borci iz Stoca, Čapljine, Mostara, Gacka, Nevesinja, Jablanice, Drežnice, Prozora, Konjica, Bjelimića, Doline Neretvice i drugih mjesta Hercegovine.

1000 1479390992godinjica 4korpus armijabih fena mostar 17112016 5

1000 1479390996godinjica 4korpus armijabih fena mostar 17112016 6

Go to top