Učenici i profesori JU Srednje mašinsko-saobraćajne škole od 16. do 21.maja bili su u posjeti bratskoj školi u Instanbulu. Škola Samandira Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi je škola koja obrazuje kadrove za slične profile zanimanja kao i naša škola. Posjeta je sastavni dio protokola o saradnji koje su dvije škole potpisale u decembru prošle godine. Instanbulska škola slovi kao jedna od najboljih i najopremljenijih škola tehničkog profila u Turskoj.

Obrazovanje je dosta slično evropskom, tačnije skandinavskom modelu obrazovanja, naime, učenici sve što uče teorijski imaju priliku primjeniti i praktično jer se učionice nalaze u radionicama. Škola Samandira Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sarađuje s mnogim poznatim svjetskim firmama pa tako se u ovoj školi nalaze autoservisi Forda i Fiata, klima servisi Mitsbishija. Domaćini su se potrudili da nam boravak u Instanbulu ostane u što ugodnijem sjećanju pa su priredili sajam radova koji je popraćen kulturno-umjetničkim programom. Održan je i službeni prijem u školi kojem su prisustovali najvažniji ljudi Općine i direktori škola. Službeni program je završio zajedničkim ručkom i odlaskom na vidikovac s kojeg se pruža pogled na cijeli Instanbul. I ovim putem zahvaljujemo se na ukazanom gostoprimstvu i nadamo se da ćemo u uzvratnoj posjeti biti jednako dobri domaćini.

Više slika pogledajte u našoj GALERIJI